Не бійтесь заглядати у словник

Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля... 
(М. Рильський) 

  Словники відіграють велику роль у сучасній культурі, у них відбиваються знання, накопичені суспільством протягом століть. Вони служать цілям опису і нормалізації мови, сприяють підвищенню правильності і виразності мови його носіїв. 
 Якщо ми хочемо бути грамотними, то насамперед повинні постійно звертатися до словників. Вони потрібні всім - від наймолодших школярів до людей солідного віку. Це знаряддя, за допомогою якого ми вивчаємо та вдосконалюємо свою мову. Словники - універсальні інформаційні джерела для розуміння того чи іншого явища та найпевніша консультація щодо мовних норм. Словники бувають різні: перекладні, діалектні, граматичні, словники сполучуваності, ідеографічні, семантичні й асоціативні, історичні, лінгвокраїнознавчі, культурологічні, морфемні й словотворчі, зворотні, орфографічні, орфоепічні, синонімічні, словники антонімів, лінгвістичних термінів, іноземних слів, словники назв жителів, географічних назв, неологізмів, омонімів, паронімів, скорочень, епітетів, порівнянь, метафор, словники соціальних і професійних діалектів, мови письменників і окремих творів, довідники труднощів мови, словники термінологічні, тлумачні, топонімічні, етимологічні, фразеологічні, частотні.
Тож запрошую Вас у світ словників на сайті.

З відеоматеріалами про словники можна ознайомитись тут.

Про словники

 «Словник української мови» (СУМ) - перший великий тлумачний словник, що з належною повнотою охоплює лексичний і фразеологічний склад української літературної мови від І. Котляревського до кінця 1970-х років.

Створений кількома поколіннями лексикографів Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні. Паперовий оригінал вийшов у 11-ти томах (1970-1980). Налічує 134 058 реєстрових одиниць.

СУМ має нормативне спрямування. Крім загальновживаних слів, СУМ містить пасивну лексику, засвідчену в усній народній творчості та в текстах літературних класиків. Словник охоплює також частовживані діалектизми, слова, що стоять на межі літературного вживання, та надзвичайно різноманітний фразеологічний матеріал. 

Словник відзначено Державною премією СРСР (1983). Нині на його основі створюють нові тлумачні словники української мови.

З відеоматеріалами про словники можна ознайомитись тут. 


«Укладати словники - справа кропітка, тривала. Адже треба не лише укласти реєстр (список) слів мо­ви, а й на основі різних джерел - творів художньої літератури, наукових праць, народної твор­чості -визначити й описати кожне значення, з'ясу­вати відтінки значень. А тому над словниками працю­ють цілі колективи. Подивіться на першу сторінку ко­роткого тлумачного словника і прочитайте прізвища укладачів. Як бачите, їх аж шестеро, вчених-лексико-графів, або словникарів. А чи знаєте ви, хто уклав чо­тиритомний «Словарь української мови», створений ще за періоду російського самодержавства у 1907-1909 роках?»

«Матеріали до «Словаря української мови» збира­лися протягом кількох десятиріч великою групою лю­дей - ученими, літераторами. Та коли постало за­вдання систематизувати зібране, звернулися до Грінченка, сильного своєю працьовитістю та поси­дючістю, патріотично відданого рідній культурі. Коли Грінченко взявся до справи, то побачив, що переданих йому матеріалів не вистачає, а тому додав велику кількість дібраних самотужки. Порівняймо: йому було передано 52 тисячі слів, а готовий словник містив 70 тисяч.


«Словарь української мови» було укладено як пе­рекладний українсько-російський. На той час (1907-1909 р.р.) то був найкращий, найповніший словник ук­раїнської мови, йому була присуджена словникова премія Російської Академії наук.

Український народ глибоко вдячний Б.Д. Грінченкові за такий щедрий внесок у духовну скарбницю, а поет Максим Рильський, звертаючись до кожного з нас, радить: «Збирайте, як розумний садівник, достиг­лий овоч у Грінченка й Даля». 

Вагому роль для розвитку комунікативної культури особистості відіграють перекладні двомовні словники. У 2011 р. побачив світ перший том нового академічного чотиритомного «Російсько-українського словника»[7]. Автори, співробітники відділу лексикології та лексикографії Інституту української мови НАН України намагалися забезпечити відповідність лексико-стилістичним нормам російської та української мов. Зіставлення російської та української мов в їх стилістичному багатоманітті допомагає глибшому вивченню цих мов і досконалішому оволодінню слововживання, граматики, правопису й акцентології.

Візьміть на замітку!

Існує багато видів словників, і досить не­просто орієнтуватися в їхньому розмаїтті, щоб знай­ти те, що шукаєш. Вибір необхідного словника - це справа кожного індивідуально. Він буде залежати від вашого рівня мови зараз, рівня мови, якого ви хотіли б досягти з часом. Але підійдіть до цього вибору серйозно і з усією відповідальністю. Бо саме якісний словник буде всіляко допомагати вам освоювати незнайомий мову.

У словникових статтях хорошого великого словника до кожного слова крім перекладу цього слова ще може бути вказана така інформація:

  • синоніми до цього слова і відмінності в їх значеннях (synonyms)
  • антоніми до цього слова (antonyms)
  • словосполучення з цим словом (collocations)
  • вимова і його варіанти (pronunciation), а їх у слова може бути і два, і три
  • використання слова в певних прикладах, конструкціях, зразках і т.д. (Usage)
  • вказівка ​​на те, вживається чи слово по відношенню до людей або неживих предметів
  • якою частиною мови є це слово (word-class) і якими особливостями володіє
  • і, звичайно, перелік значень, якими може володіти дане слово.

Словники - це скарбниця знань. Ви тільки що прочитали, як правильно користуватися словником. Так використовуйте його за максимумом, вбирайте всю інформацію, представлену в цьому ресурсі. І якщо у вас виробиться хороша звичка працювати зі словником, ви побачите, скільки користі вона вам приносить. 

Словники - наші добрі порадники, вірні друзі, помічники. Зверніть увагу на виставку українських мовних словників. Багатьма з них ви уже користувалися, деякі, можливо, стануть відкриттям і новим стимулом до роботи.

Запрошую до участі у вікторині

1. Як називається твір про слідчих, які розслідують злочин?
2. Дерево - не дерево, а листки має.
3. Як називається заклад, в якому зберігаються та видаються в тимчасове користування книги?
4. Як називаються письменники, які пишуть для дітей?
5. Де створюють книги?
6. Хто оформляє, ілюструє книги?  
7. Як називаються словники, в яких пояснюється написання слів?
8. Як називають людину, яка працює в бібліотеці?
9. Як називається бібліотека, яка збирається вдома?
10. Як називаються навчальні книги, за якими учні вивчають навчальний предмет?
11. Магазин в якому можна придбати книги?
12. Людина, яка відвідує бібліотеку називається.
13. Що зберігається в бібліотеках?
14. Головний обов'язок читача...
15. Довідкова книга в якій слова розміщенні в алфавітному порядку
16. Книга в якій географічні назви подані в алфавітному порядку ...
17. Економічні терміни в алфавітному порядку розміщенні...
18. Довідник політичних слів та термінів...
19. Назва книги, якою користуються при перекладі іншомовного тексту ...
20. Довідкова книга яка дає коротке пояснення часто вживаних слів і термінів іншомовного походження.

Екскурс словниками

- В орфографічному словнику російської мови С. Ожегова читаємо: «Словник - зібрання слів - зазвичай в алфавітному порядку, стійких виразів з поясненнями, тлумаченнями, або перекладом на іншу мову. Словник - зібрання слів якої-небудь мови, а також слів, уживаних в якому-небудь одному творі, в творах якого-небудь письменника, або взагалі застосованих ким-небудь».
- Енциклопедичний словник нам дає таке пояснення цього слова: «Словник - це лексика, словарний склад мови, діалектика якої-небудь соціальної групи, окремого письменника... Словник - довідкова книга, яка містить зібрання слів розміщених по певному принципу, і яка дає інформацію про значення, походження, переклад на іншу мову, або інформацію про предмет, поняття, про діячів в якомусь напрямку науки, культури та інше».   
- Широких відомостей словники не дають, вони лише допомагають в опануванні чогось або слугують для загального розвитку. Слід пам'ятати, що основна структура всіх словників однакова: слова розташовані в алфавітному порядку, тож, щоб відшукати потрібне слово, знаходять сторінку з літерою, із якої починається розшукуване слово, а за літерою вже знаходять саме слово, читаючи відповідне пояснення. Усі словники мають супровідні розділи, які допомагають нам у роботі з ними.
- Словники виникли дуже давно. Найдавніший словник з'явився в 1282 році і був включений в рукопис «Кормчей книги». В цьому словнику розповідалось про значення 174 маловідомих читачу слів. В Україні словники «непонятных слов» з'явилися ще в часи Київської русі у XIII ст. Спочатку ці відомості розміщували без будь-якої послідовності, а уже з XVI ст. слова стали розміщувати по алфавіту (азбуці), і їх стали називати «азбуковниками».
Прикладом цьому є перший словник української мови «Лексіконъ славенноросскій і именъ тълкованіє» Памви Беринди, який вийшов 386 років тому 20 серпня 1627 року. Памво Беринда був діячем білоруської та української культури, лексикографом, мовознавцем, поетом, письменником, гравером та друкарем. Цей словник є найвидатнішим досягненням староукраїнського словникарства. В словнику нараховується близько 7 тисяч слів, серед яких переважно загальні і власні назви церковнослов'янської мови того часу, з тлумаченням і перекладом їх на українську літературну мову початку 17 століття. При складанні словника, Беринда мав за мету відновлення церковнослов'янської традиції літературної мови, щоб таким чином протистояти наступу польської культури і польського католицтва. 
Словник «Лексіконъ славенноросскій і именъ тълкованіє» відіграв дуже важливу роль у розвитку не тільки української, але й білоруської, російської, румунської, польської лексикографії.
- Найчастіше у своєму житті ми користуємось орфографічним, тлумачним, перекладним словником. Але крім них є інші види і типи словників. З ними я вас і познайомлю. 

Завдання для роботи зі словниками 

1. Знайдіть тлумачення слів: демілітаризація, вандал, некролог, фантом.
2. Перекладіть російською мовою: куприк, добробут.
3. Перевірте правильність написання слів: неделікатний, ретроспективний.
4. Що означають ці іншомовні слова: бенефіс, портьє, аншлаг, юнга, меліс?
5. Дайте пояснення «крилатих слів»: «Канути в Лету», «Спочити на лаврах», «Нитка Аріадни», «Ахіллесова п'ята».
6. Поясніть технологічні терміни: канапе, соте, мусака, дозатор, пульт.
7. Підберіть до українських російські фразеологізми: ледачому і в будень свято; спритний хлопець; який пан, такий і жупан; багато галасу даремно.
8. Як пишуться англійською мовою слова: великий, план, література

       Корисні поради!        Якщо під рукою немає друкованого словника, що робити? За допомогою Інтернету ви можете користуватися On-line-словниками. Вони допоможуть знайти точне тлумачення того чи іншого слова, дозволять вам стати більш обізнанішими, допоможуть зорієнтуватися у філософії, бухгалтерії, правознавстві та інших дисциплінах, і як правило, безкоштовно.

Користуйтесь:
  • Універсальний словник-енциклопедія
  • Орфографічний словник
  • Фразеологічний словник
  • Словник синонімів Полюги
  • Словник іншомовних слів
  • Словник-антисуржик
  • Власні імена людей
  • Онлайн-версія академічного тлумачного словника (1970 - 1980) в 11-ти томах
  • Словник української мови в 11 томах

Словник - інструмент пізнання світу

(Усний журнал)

Буває, що слово
Відоме давно,
А знає не кожен,
Що значить воно -
І тут у пригоді
Стає визначник
Скарбів наших мовних
Тлумачний словник 

(Д. Білоус) 

Учасники усного журналу



«Старанно кожний день дивлюся у словник.
В стовпцях його мигтіння почуттів.
В підвали слів не раз зійде мистецтво,
Тримаючи в руці свій потайний світильник». 

(Самуіл Маршак)

Анатоль Франс писав: «Словник - це всесвіт в алфавітному порядку! Якщо добре подумати, словник - це книга книг. Він включає в себе всі інші книги, потрібно лише дістати її з неї... Люблю словники...Я люблю їх не тільки за велику користь, принесену ними, але й за те, що є в них прекрасного і величного». 

«Словник - інструмент пізнання світу». Ви знаєте яку велику роль в житті людини відіграє довідкова література. Вона допомагає знайти відповіді на хвилюючі запитання, зазирнути у світ нового, цікавого, до цих пір ще не звіданого.

© 2017 Алла Марценюк, місто Миколаїв
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати