Українська література

                                                      Література є вираження суспільства,

так само як слово є вираз людини. 

Луї Габріель Амбруаз Бональд

        Людина, яка прочитала багато книжок і використовує набуті знання, дуже поважається в суспільстві й стає найбажанішим і найкращим другом. Вона завжди має потрібні знання, щоб знайти вихід із будь-якої складної ситуації і неодмінно прийде вам на допомогу, якщо ви втратите свої життєві орієнтири і допоможе знайти для вас літературні "ліки".

     Отже, література - це невід'ємна складова у житті та розвитку суспільства. Вона є найбільшою скарбницею мудрості, що відкрита для кожного. Тому не шукайте важких шляхів, а просто візьміть собі до рук книжку!

    Програма з дисципліни "Українська література"

"Всі великі творіння Данте, Рафаеля, Сервантеса, Шевченка - це теж творіння не пера і пензля, а творіння духу" ( Євген Сверстюк)

"В нас вважається хорошим письменником той, хто гарно себе піарить" (Володимир Лис)

"Мистецтво має людину підтягувати і піднімати, воно не має ії опускати" (Галина Вдовиченко)

З сучасними письменниками ви можете поспілкуватися особисто - знайти автора у соцмережі, запросити на веб-конференцію, полистуватися з ним чи навіть запросити на зустріч. На цій сторінці Ви можете знайти посилання на різні матеріали у Інтернет- мережі, ознайомитись з авторами, над вивченням творчості яких працюватимете протягом навчального року.

Про сучасних письменників

   Сучасна українська література - українська література останніх десятиліть, створена сучасними письменниками. У науковій літературі точно не зазначено, від якого моменту українську літературу слід вважати сучасною. Утім, під поняттям сучасна українська література найчастіше розуміють сукупність художніх творів, написаних від часу здобуття Україною незалежності в 1991 році й дотепер. Таке розмежування зумовлене відмиранням після 1991 року загальнообов'язкового для митців СРСР стилю соціалістичного реалізму та скасуванням радянської цензури. Принципові зміни в українській літературі відбулися ще в роки Перебудови (1985) і особливо після Чорнобильської катастрофи (1986). Деякі дослідники вважають, що сучасна українська література починається від 1970-х років після покоління шістдесятників.

   Унаслідок більшої свободи, відкритості українського суспільства до іноземних впливів та значно ширших контактів iз літературами інших країн сучасна українська література здебільшого відрізняється від радянської та класичної зверненням до досі заборонених тем (Голодомор, сексуальність, наркотики, девіантна поведінка і т. д.), використанням нових стилістичних прийомів (постмодернізму, неоавангарду, сенсо-фізіологізму, уживання нецензурної лексики та суржику), різноманітністю та змішанням жанрів, своєрідною епатажністю, а також осмисленням соціальних проблем та історичної пам'яті. 

На замітку студентам І курсу

          Українська література як навчальна дисципліна посідає важливе місце у системі вивчення загальноосвітніх предметів у ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації. У результаті вивчення курсу необхідно знати основні етапи розвитку української літератури, найважливіші факти літературного процесу, суспільну роль художньої літератури, світове значення українського красного письменства, найвизначніші біографічні відомості про письменників, типове значення головних дійових осіб вивчених творів, історичні ознаки понять народності літератури, індивідуальний стиль письменника, літературні роди та їх основні жанри.

           Вивчаючи літературу потрібно вміти аналізувати твір з урахуванням його художньої, естетичної й ідейної цілісності та авторської позиції, складати тези й конспекти критичних статей, рецензій на самостійно прочитані книжки, а також на твори інших видів мистецтва, пов'язаних з літературою; створювати усні й письмові твори-роздуми проблемного характеру за вивченим твором, а також зіставляти різні погляди в процесі полеміки, виявляти здатність доводити свої твердження, власну думку про твір.

      Методичні рекомендації, які ви знайдете на даній сторінці, допоможуть Вам познайомитись з  творами різних авторів в межах програмного вивчення. Відповідно до тематики модулів до кожної з тем  запропоновано тексти творів та віршів, та ідейно-художній аналіз, а це допоможе краще зрозуміти авторський задум та сприятиме якісній підготовці до семінарських занять.

Читаємо твори готуючись до занять!

Твори українських письменників у кінофільмах


І.С.Нечуй-Левицький. "Кайдашева сім'я"
Іван Франко.  Поема "Мойсей" 
М.Коцюбинський.  "Тіні забутих предків"
Ольга Кобилянська. "Земля" 
Василь Стефаник. "Камінний хрест"
Леся Українка.  "Лісова пісня"
В.Винниченко. "Малорос-європеєць"
Ю. Яновський. "Подвійне коло"
Валер'ян Підмогильний. "Місто "
Остап Вишня (П. Губенко) "Моя автобіографія"
М. Куліш. "Мина Мазайло"
Вступ. О.Довженко. "Зачарована Десна", "Україна в огні" 
Василь Барка (Очерет). "Жовтий князь" 
Іван Багряний. "Тигролови" 
Олесь Гончар. "Собор" 

І. Карпенко - Карий (І.Тобілевич). "Мартин Боруля"


Кінофільми для перегляду

Творча робота

- Складіть кросворд за творчістю письменників

- Підготуйте повідомлення " Цікаве з життя - письменників"

- Підготуйте клоуз-тести за життям і творчістю письменників

- Виконайте тест поточного контролю у середовищі Moodle

ЦІКАВІ ФАКТИ З ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ПЕРШИЙ ОПИС БІБЛІОТЕКИ відносять до 1288 року - це перечислення й опис бібліотеки князя Володимира Васильовича, зроблені Волинським літописцем. Цікаво, що Стародавня Русь цінувала книги незалежно від змісту: книги були дуже дорогі. ПЕРШИМ ВИДАТНИМ РЕНЕСАНСНИМ УКРАЇНСЬКИМ ПОЕТОМ, ім'я і твори якого знаємо, треба вважати Павла Русина з Кросна (народився близько 1470 р., а помер 1517 р.). Поет довго працював у Кракові, викладаючи у тамтешній академії, бував він в Угорщині, жив у Відні. Однак першим з українців, хто почав писати латиномовні вірші, був Юрій Дрогобич (книга «Прогностичне судження...», 1483 рік).

ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ СЛОВНИК складено після 1581 року невідомим автором. Він лишився в рукописі і мав назву: «Лексис з тлумаченням слов'янських слів на просту мову». Тут всіх слів 896, автор підшив свого рукописа до «Острозької Біблії», яка вийшла в 1581 році, і в такому вигляді словник дійшов до нашого часу.

ПЕРШИЙ БУКВАР видав Лаврентій Зизаній у Вільні 1596 року. Він називався «Наука до читання й розуміння слов'янського письма». До книжки додав Зизаній «Лексис», тобто словник. «Наука» Зизанія започатковує довгий ряд видань букварів на Україні і в Білорусії у старі часи. Словник Зизанія містив 1061 слово. Церковнослов'янські слова тут пояснюються простою українською мовою, яка майже тотожна з теперішньою. Це перший друкований словник української мови.

ПЕРШИЙ ЛІТЕРАТУРНИЙ ГУРТОК відомий нам на території України, зібрав у II половині XVI ст. князь К. Острозький. До нього входили друкар і поет, брат Северина Наливайка, Дем'ян Наливайко, автор знаменитої на свій час книги «Апокрисис» Христофор Філалет, поет і культурний діяч Г. Смотрицький, його син Мелетій та інші.

ПЕРШИМ ТЕОРЕТИКОМ ВІРШОВОГО УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА є Мелетій Смотрицький (1577-1633). Думки про науку поезію він виклав у своїй знаменитій «Граматиці слов'янській», яка вперше вийшла в Ев'є 1619 року. Між іншим, у граматиці є цікаве посилання на твір М. Стрийковського: «Хронограф Достовірний» (4-а Хронологія): «Овідій, славний латинський поет, був в ув'язненні у сармацьких народів і, навчившись досконало слов'янського діалекту, визнав його за чистий і красний і писав на ньому чудові стихи, або вірші».

ПЕРШІ ВИДАННЯ ГРАЖДАНКОЮ з'явилися на Україні досить пізно, в II половині XVIII ст. Доти книги в нас друкувалися чи латинським, чи, здебільшого, церковнослов'янським шрифтом. Так звана «гражданка», якою ми користуємось і тепер, була заведена в Росії в 1708 році. Цей шрифт приходить на Україну тільки через 56 років, уперше ним починають користуватися в Єлисаветградській друкарні, заснованій при штабі новоросійського генерал-губернатора А. Мельгунова. Але ця друкарня (відкрита 1764 чи 1765 року) випускала тільки бланки для «пашпортів», карантинні свідоцтва та інші папери урядового замовлення.

ПЕРШІ ВИСТАВИ «НАТАЛКИ ПОЛТАВКИ» відбулись у Полтаві зі спеціального дозволу князя Рєпніна. Для подальших вистав треба було цензурного дозволу. Тим часом М. Щепкін захотів поставити цю п'єсу на свій бенефіс у Харкові. Г. Квітка-Основ'яненко порадив йому оголосити якусь давню п'єсу, а перед днем бенефісу зіслатись на нездоров'я якогось актора і просити зіграти «Наталку Полтавку», річ уже дозволену для вистави.

НАЙДАВНІШИЙ ЧАСОПИС НА УКРАЇНІ з'явився 1776 року у Львові. Був це тижневик «Gazette de Leopol», тобто «Львівська газета», що видавалася французькою мовою. Газету заповнювали вісті з усіх важливіших міст Європи, передусім зі столиць - від Москви до Мадрида, щось на зразок теперішніх повідомлень телеграфних агентств і хронікальних новин. Друкувалися оголошення виграшних номерів лотереї, купецькі й інші оповістки. Подавалися відомості з місцевого життя, зокрема львівського, а також деякі звістки зі Східної України. До газети виходив додаток.

ПЕРШУ ХРЕСТОМАТІЮ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ уклав у 1829 році галичанин І. Могильницький. Починалася вона з привілею руського князя Льва з 1292 року, потім ішли зразки творів літератури XVI-XVIII ст.: перекладні, оригінальні вірші, проповіді, пісні з «Богогласника», вірш про Вакулу Чмиря, уривки з «Енеїди». Першу друковану хрестоматійку з української літератури видав Й. Левицький у своїй граматиці 1834 року. 

ПЕРША ДРУКОВАНА АНТОЛОГІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ вийшла в Почаєві 1790 року - це був звід духовних віршів і пісень, що складався з чотирьох частин і містив у собі вірші, присвячені Богу, Богородиці, святим та іконам. Збірник містив 247 творів і називався «Богогласник». У XIX ст. книжка багато разів перевидавалася.

ПЕРШИМ УКРАЇНСЬКИМ ЛІТЕРАТУРНИМ КРИТИКОМ треба вважати О. Бодянського, котрий під псевдонімом Мастак надрукував у ж. «Телескоп» проф. Надєждіна (1834 р.) перший огляд сучасного українського письменства, за вихідну беручи видання Квітчиних повістей. Після нього виступають як літературні критики М. Костомаров, А. Метлинський, М. Гатцук, П. Куліш. Ці критики починають українську літературу від Г. Квітки-Основ'яненка, заперечують І. Котляревського та його наступників, тобто вони виросли із заперечення явища, котре зветься «котляревщина».

ВПЕРШЕ СЕЛЯНИН СТАВ ЛІТЕРАТУРНИМ «СЕРЙОЗНИМ» ГЕРОЄМ під пером Г. Квітки-Основ'яненка. До 1838 року, тобто до появи оповідання Б. Авербаха, селянин не виступав у європейській літературі як «серйозний» герой. Доти селян зображували ідеалізовано, з'являлися вони у творах гумористичних та ідилічних, а загалом на селян дивилися як на сіру, безбарвну масу. В оповіданнях Г. Квітки-Основ'яненка селянин став «серйозним» героєм ще 1829 року, тобто за десятиліття до впровадження такого героя в літератури інші.

ПЕРШІ УКРАЇНСЬКІ ПОЕТЕСИ. Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі й про яких збереглися документальні свідчення, - інокиня Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна, жили, очевидно, в кінці XVII - на поч. XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.

ПЕРШИМИ УКРАЇНСЬКИМИ ПОЕТЕСАМИ XIX СТ. треба вважати Марту Писаревську (1799-1874) і Олександру Псьол (1817-1887). Творів обох поетес збереглося зовсім мало. М. Писаревська за життя надрукувала один тільки вірш «Петраркина пісня» (переспів із Петрарки - «Сніп», 1841), хоч написала значно більше. її спадщина зберігалася довгий час у місті Вовчій (Волчанськ) на Харківщині в онуки поетеси, доля її натепер невідома. О. Псьол почала писати під впливом Т. Шевченка, її поетичний цикл «Три сльози дівочі» був відгуком на арешт кириломефодіївців, зокрема Т. Шевченка. Довгий час ці вірші приписували П. Кулішу. Деякі твори О. Псьол видавалися також за твори самого Т. Шевченка. Особливо любив поет вірш О. Псьол «Свячена вода» і навіть прохав друзів прислати йому цей вірш на заслання .

ПЕРША ШИРОКА АНТОЛОГІЯ ТВОРІВ УКРАЇНСЬКОГО ПИСЬМЕНСТВА, укладена історичним способом, підсумовувала столітній розвиток нової української літератури і називалася «Вік». Вийшла вона в З томах 1900 року з короткими життєписами, оцінками творчості й бібліографіями. Починалася з І. Котляревського й містила твори близько 80 письменників.

Чи знаєш ти літературу рідного краю?

Миколаївщина подарувала світові багатьох видатних письменників, імена яких стали знаковими для всієї України. Кожен з них жив у певну епоху й сповідував певні цінності. Деякі з них народилися і прожили все життя в Миколаєві або в Миколаївській області, інші колись залишили наш край, треті, навпаки, приїхали й укорінилися тут, а деяким довелося лише короткий час жити і працювати в нашому краї. 

Детальніше за посиланням!

Ми маємо знати про них! 


Аркас Микола Миколайович

Бабич Валерій Васильович

Бердник Олесь (Олександр) Павлович

Богомолов Микола Федорович

Божаткін Михайло Іванович

Бойченко Валерій Петрович

Васильєв Володимир Миколайович

Вишеславський Леонід Миколайович

Вінграновський Микола Степанович

Воронін Леонід Якимович

Гаврилов Сергій Іванович

І. Герасименко «Партизанська іскра»

Глазовий Павло Прокопович

Голубкова Катерина Олександрівна

Глушко Олександр Кіндратович

Григурко Іван Сергійович

Грунська Ірина Іванівна

Дніпрова Чайка

Духовний Олег Олександрович

Жадько Віктор Олексійович

Зима Олександр Вікторович

Іщенко Світлана Вікторівна

Капранови, брати

Чорноброва Вікторія Григорівна

Чижова Людмила Яківна

Щедрова Надія Спиридонівна

Январьов Еміль Ізраїльович


Карпенко Віталій Опанасович

Качан Анатолій Леонтійович

Качурін Вячеслав Тимофійович

Кваша Олексій Дмитрович

Кремінь Дмитро Дмитрович

Крижанівський Степан Андрійович

Крючков Юрій Семенович

Лисянський Марк Самійлович

Ліщинська Таїса Анатоліївна

Маляров Анатолій Андрійович

Малагуша Василь Андрійович

Марущак Віра Іванівна

Миронов Юрій Олександрович

Мозолевський Борис Миколайович

Надіїн Дмитро Пимонович

Поперечний Анатолій Григорович

Пучков Володимир Юрійович

Ратич Лариса Анатоліївна

Сизоненко Олександр Олександрович

Сичьов Олександр Федорович

Слободянюк Борис Йосипович

Суров Аркадій Геннадійович

Топоров Адріан Митрофанович

Троянов Микола Олексійович

Харланович Анатолій Васильович

Ходченко Павло Семенович

Черкасенко Спиридон Феодосійович

Микола Вінграновський

(1936-2004), український письменник, поет, режисер, актор, сценарист

Дмитро Кремінь

21 серпня 1953, поет, публіцист, есеїст, перекладач, заслужений діяч мистецтв України (2016), лауреат Шевченківської премії. Член Національної спілки письменників України (1979), Асоціації українських письменників (1997), Асоціації естрадних діячів України (1999), головний редактор часопису "Соборна вулиця".

Чижова Людмила Яківна

 22 серпня 1939 року, українська поетеса, дитяча письменниця. Член Національної Спілки письменників України (1997). Лауреат премії ім. М. Аркаса (2000)

Сизоненко Олександр Олександрович

20 вересня 1923, український письменник, прозаїк, публіцист, есеїст, кіносценарист.

Мозолевський Борис Миколайович 

4 лютого 1936 - † 13 вересня 1993  - український археолог і поет, дослідник скіфської старовини.

Запрошую всіх студентів бути активними відвідувачами сторінок сайту, цікавитись новинками української мови та літератури, вносити пропозиції щодо інформації на сторінках сайту, якісно готуватись до занять.

© 2017 Алла Марценюк, місто Миколаїв
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати